آدرس: خ ولیعصر ، تقاطع طالقانی ، برج نور تهران ، طبقه هشتم اداری ، واحد 2008

مرکز تخصصی . لابراتوار هارد ایران

قسمت مکانیکی هارد دیسک ها

همان طور که می دانید هارد ها وسیله ای برای ذخیره سازی اطلاعات به صورت دائمی می باشند این هاردها با توجه به اینکه ظاهری ساده دارند باید بگوییم که ساختار داخلی آن ها  بسیار پیچیده بوده و از قسمت های مختلفی مانند قسمت های الکترونیکی، قسمت های مکانیکی، پلاتر و … تشکیل شده اند که هر کدام از این بخش ها به نحوی تکمیل کننده کار یکدیگر می باشند حال ما در این مطلب قصد داریم قسمت مکانیکی هارد دیسک ها را برای شما شرح دهیم.

قسمت مکانیکی هارد دیسک ها

این قسمت از هارد دستوراتی را که از سوی برد منطقی صادر می شود را اجرا می کند این قسمت از اجزای مختلفی تشکیل می شود که هر کدام وظیفه خاصی را انجام می دهند این اجزا شامل:

پلاتر: این صفحه که دارای خاصیت مغناطیسی می باشد اطلاعات کاربر را بر روی خود ذخیره می کند.

موتور Spindle: این موتور وظیفه دارد صفحه پلاتر را برای دسترسی هد هارد به تمامی قسمت های صفحه بچرخاند. سرعت این موتور در هاردهای مختلف متفاوت می باشد در حالت کلی سرعت این چرخش ها بین 5400 تا 7200 دور در دقیقه می باشد.

بازوی حرکتی: این قسمت هد هارد را در راستای شعاع صفحه از لبه دیسک تا مرکز آن و برعکس حرکت می دهد در واقع این بازو توسط یک عدد آهنربای قوی و موتوری به نام Voice coil حرکت می کند و دارای سرعت بسیار بالایی می باشد.

هد هارد: وظیفه این بخش خواندن و نوشتن اطلاعات می باشد.

موتور Voice coil:  این نوع موتور در انتهای بازوی هارد قراردارد این قسمت با استفاده از آهنربای قوی وظیفه دارد بازوی هارد را با سرعت بالا حرکت دهد.

فیلتر هوا: همان طور که می دانید حرکت مداوم در هاردها باعث می شود حرارت هارد افزایش یابد و در این صورت هوای هارد نیاز به تهویه خواهد داشت به همبن دلیل است که فیلتر هوا برای هاردها تعبیه شده است که این قسمت از ورود هر گونه غبار به فضای داخلی هارد جلوگیری می کند.

جهت تعمیر هارد و بازیابی اطلاعات هارد می توانید به مجموعه لابراتوار هارد ایران مراجعه کنید.