آدرس: خ ولیعصر ، تقاطع طالقانی ، برج نور تهران ، طبقه هشتم اداری ، واحد 2008

مرکز تخصصی . لابراتوار هارد ایران

اجزای هارد SSD

همان طور که واقف هستید هارد SSD یک وسیله ذخیره سازی حالت جامد می باشد که برای ذخیره سازی از مجموعه های مدار مجتمع استفاده می کند این نوع هاردها دارای سرعت بالا و مقاومت بالا می باشند و در بین عموم بسیار محبوب می باشد بهتر است بدانید که این نوع هاردها با توجه به ساختاری که دارند نسبت به سایر هاردها قیمت بالایی دارند حال ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با اجزای هارد SSD صحبت کنیم.

اجزای هارد SSD

1- کنترلر: یکی از شاخص ترین و مهم ترین اجزای SSD کنترلر می باشد که وظیفه برقراری ارتباط بین حافظه داخل SSD با کامپیوتر میزبان را دارد.

2- حافظه: بهتر است بدانید که بیشتر تولیدکننده های این نوع هارد از Non-Volatile NAND Flash Memory استفاده می کنند زیرا این حافظه ها نسبت به DRAM قیمت کمتری دارند و بدون اینکه به منبع تغذیه ای نیاز داشته باشند اطلاعات را ذخیره می کنند ولی بهتر است بدانید که این ها نسبت به DRAM ها سرعت پایین تری دارند.

3- بافر (cache): هاردهای SSD نیز همانند هارددیسک های دیگر از یک حافظه کوچک DRAM به عنوان بافر و یا همان cache استفاده می کنند.

یکی از بهترین و مهم ترین مزایای هارد SSD این می باشد که بلافاصله اقدام به خواندن و نوشتن داده ها می کند ولی در هارددیسک ها خواندن و نوشتن به گونه ای می باشد که ابتدا باید چرخش دیسک گردان صورت بگیرد تا هد در محل موردنظر از داده ها قرار بگیرد و بعد اطلاعات خوانده و یا نوشته می شد که انجام این کارها مستلزم زمان می باشد به همین دلیل است که سرعت خواندن و نوشتن در هاردهای SSD نسبت به هارد دیسک ها بیشتر می باشد.

در صورتی که هارد شما دچار سوختگی، خرابی و… شد جهت تعمیر هارد می توانید به مجموعه لابراتور هارد ایران مراجعه کنید.